Płoty, bramy i ogrodzenia

Wśród materiałów ogrodzeniowych znajdziemy tańsze oraz te z wyższej półki, tradycyjne i nowoczesne. Rzecz jednak w tym, by dobrać je tak, aby współgrały ze sobą i pasowały do charakteru ogrodu oraz bryły i cokołu fundamentowego budynku. Ogrodzenie warto potraktować jako coś więcej niż wyznacznik granic działki, bo jest wizytówką domu i ważnym elementem architektonicznym.

Duża i mała architektura muszą do siebie pasować – dzięki temu odnosi się wrażenie, że dom i okalający go teren tworzą całość. Istotne, by przynajmniej w części frontowej działki zachować spójność architektoniczną. Wokół starych domów ładnie prezentują się ogrodzenia kute z żelaza i murowane z cegieł – wyglądają dostojnie i solidnie. Nie do końca będą one jednak pasować do nowoczesnych szeregówek.

Ważne też, by ogrodzenie współgrało z charakterem otoczenia – inaczej grodzi się duży teren na wsi, inaczej niewielki w mieście. Niestety wiele płotów, które widzimy na co dzień, przytłacza dekoracyjnością i nijak nie pasuje do otaczającej go przestrzeni.